کاردرمانی ملاصدرا

کلینیک کاردرمانی ملاصدرا در مشهد مقدس: توانبخشی تخصصی دست، کاردرمانی و گفتاردرمانی کودکان و بزرگسالان

کلینیک کاردرمانی ملاصدرا در مشهد مقدس: توانبخشی تخصصی دست، کاردرمانی و گفتاردرمانی کودکان و بزرگسالان

تجهیزات تخصصی، کادر مجرب، پیشرفت باورنکردنی
--------------------------------------------------------
کلینیک کاردرمانی ملاصدرا افتخار دارد با استفاده از کادر درمانی متخصص و با بهره گیری از تخصصی ترین و کاربردی ترین تجهیزات در خدمت توان جویان گرامی باشد.
این مرکز آماده پذیرش مددجویان عزیز می باشد.

زمینه های کاری: توانبخشی تخصصی دست (شانه، آرنج، مچ و انگشتان) (ناشی از بیماری های نورولوژیک، ضایعات اعصاب محیطی، شبکه بازویی، جراحی های تاندونی اندام فوقانی، شکستگی های دست و اندام فوقانی، خشکی مفاصل به دنبال آسیب ها و ... ) و همچنین سایر مشکلات جسمی و حرکتی ناشی از بیماری های نورولوژیک مانند سکته مغزی، فلج مغزی و ...

اتاق چند حسی یا اتاق تاریک مرکز نیز فعال می باشد.
----------------- آدرس کلینیک ---------------------
مشهد، احمد آباد، اول بلوار ملاصدرا، ساختمان صدرا، طبقه اول، واحد 102
051-38455011
راستی - 09157117109
غلامی - 09153113370
--------------------------------------------------------
به امید بهبود روزافزون توان خواهان دوست داشتنی

ناهنجاری های مادرزادی و بیماری های شایع در نوزادان

ناهنجاری های مادرزادی 


تعداد زیادی از ناهنجاری های مادرزادی وجود دارند که ممکن است خفیف ، شدید و یا مغایر با زندگی باشند .تنها تعداد معدودی از این اختلالات در ذیل ذکر شده اند .این امر بایستی به خاطر آورده شود که امروزه اعمال جراحی جدید ،چشم انداز بهتری را برای کودکان با ناهنجاری های مادرزادی فراهم آورده اند.

ناهنجاری های انگشتان دست و پا :


یکی از ناهنجاری های دست و پا ،انگشت اضافه می باشد .این انگشت ممکن است به وسیله ی پوست تنها متصل باشد و یا استخوان و عضلات مستقل داشته باشد .بهتر است که انگشت اضافی را جراحی کرده و آن را برداریم زیرا ،ممکن است موجب خجالت کودک در آینده باشد . 

شکاف لب (لب شکری ): 

در این ناهنجاری شکافی در لب فوقانی وجود دارد ؛حتی ممکن است است دو شکاف در دو طرف خط وسط لب وجود داشته باشد .بینی نیز ناهنجار بوده و ناقرینه و پهن تر از حد عادی است .با روشهای جراحی موجود ،این ناهنجاری لب را می توان به طور کامل و توسط جراحی پلاستیک ،ترمیم 
نمود .جراحی معمولاً در چند هفته اول زندگی انجام می گیرد . 

شکاف کام :

شکاف کام ممکن است همراه با شکاف لب و یا به طور مجزا وجود داشته 
باشد .این ناهنجاری از شکاف لب ،قابل اهمیت تر است .زیرا موجب اختلالات تغذیه ای می شود هنگامی که کودک شیر می خورد ،مقداری شیر از سوراخهای بینی بیرون می آید و حتی ممکن است وارد ریه ها گردد .کودک بایستی در حالت نشسته تغذیه شده و قسمت زیادی از پستان وارد دهان گردد و یا پستانک بطری ،بزرگ باشد تا شکاف کام را بپوشاند .با کمی تمرین ،اغلب مادران می توانند تغذیه کودک خود را با موفقیت انجام دهند .برخی مادران ترجیح می دهند که با قاشق ،به کودک شیر دهند ،زیرا شیر دادن از پستان معمولاً مشکل می باشد .در برخی مراکز با جراحی این ضایعه را بر طرف می کنند . 
شکاف کام همچنین موجب صدای تو دماغی می شود .عمل جراحی معمولاً بین 1 تا 1/5 سالگی انجام می شود و معمولاً نتایج خوبی دارد . 

پاچنبری :


در این ناهنجاری یک یا هر دو مچ پا در هنگام تولد ،به طرف داخل چرخیده اند درمان بایستی هر چه زودتر شروع شود و شامل دستکاری مچ پا و ثابت کردن آن بوسیله ی گچ گیری و یا وسایل مختلف می باشد .گچ گیری باید هرچند وقت یکبار عوض شود و درمان برای چندین ماه ادامه یابد .نتایج این درمان ،خوب است مگر اینکه دیر شروع شده باشد که در این صورت عمل جراحی ،ضرورت پیدا می کند . 

هیدروسفالی :

در این وضعیت ،سر بزرگ تر از حد نرمال است .استخوانهای سر ،از هم جدا بوده و فونتانل بزرگ تر از حد معمول می باشد .علت این امر تولید بیش از حد مایع مغزی نخاعی در کودک و یا کاهش جذب آن می باشد .با اعمال جراحی جدید تا حدودی می توان این بیماری را درمان کرد . 

مقعد بدون سوراخ :


در این وضعیت ،سوراخ مقعد و دفع مدفوع وجود ندارد .این حالت می تواند مدت کوتاهی پس از تولد کشف شود ،زیرا در موعد دفع مکونیوم (اولین مدفوع کودک )ندارد . 
با معاینه می توان فهمید که سوراخ مقعد وجود ندارد .در این صورت بایستی هر چه سریع تر با یک جراح مشورت نمود .عمل جراحی برای رفع این اختلال ساده می باشد مگر در موارد خاص که عمل جراحی وسیع تری را نیاز خواهد داشت . 

میکروسفالی :


در این وضعیت سر کوچک تر از حد نرمال است و کودک عقب ماندگی ذهنی دارد .کار خاصی را نمی توان برای این موارد انجام داد و بایستی مانند سایر عقب مانده های ذهنی با آن ها رفتار نمود . 

انسداد لوله ی گوارش :


انسداد می تواند در هرقسمت از لوله ی گوارش وجود داشته باشد .در انسداد مری آب ریزش از دهان وجود دارد زیرا نمی تواند آن را قورت دهد .با دادن شیر نیز کودک بلافاصله کبود شده و مشکل تنفسی پیدا می کند زیرا شیر به ریه ها وارد می شود تشخیص سریع و جراحی ضروری می باشد . 
انسداد ممکن است بعد از معده باشد .کودک پس از یک یا دو روز بعد از تولد شروع به استفراغ کرده و دفع مدفوع نخواهد داشت و شکم به صورت متسع می باشد .در این صورت بایستی هر چه سریع تر با پزشک جراح مشورت نمود . 

فیستول (راه ارتباطی داخلی )بین مقعد و واژن:

 

این وضعیت به صورت عدم تشکیل سوراخ مقعد طبیعی و ایجاد سوراخ غیر طبیعی مقعد درون واژن می باشد که در نتیجه ،دفع مدفوع را از فرج خواهیم داشت .در این صورت بایستی جراحی و ترمیم نقص صورت گیرد . 

دوره ی نقاهت بیماری 

دوره ی نقاهت بیماری ،مدت زمان استراحت و انرژی گرفتن به دنبال یک دوره ی بیماری است و مدت آن بستگی به نوع و شدت بیماری قبل از آن دارد . 
شما ممکن است از طولانی شدن بیماری کودک و شب بیداری ها خسته شده باشید 
کودک نیز از ماندن در بستر،گرفتن داروها و رژیم غذایی محدود خسته شده است در مدت بیماری ،کودک تحت توجه زیادی قرار داشته است و در این حال از آن فرار می کند میزان استراحت و رژیم غذایی که کودک نیاز دارد ، بایستی طبق توصیه ی پزشک باشد ؛اما بایستی شما نیز تا حد امکان او را با خواندن کتابهای عکس دار ،اسباب بازی ،بازی های بدون تحرک و ...سرگرم 
نمایید .رادیو و تلویزیون برای سرگرمی کودک بسیار مفید است . 
در همه وقت بایستی سعی کنید تا به بیمار کمک کرده و او را مسئول خستگی و غیبت از کارتان ندانید.هنگامی که بودن تعداد چندی از دوستان بی خطر و مفید می باشد می توان به طور جمعی در دیدن کتاب های عکس دار ،بازی کردن جمعی و ...شرکت کرد .مطمئن گردید که کودک استراحت کافی دارد و فعالیت بیش از حد نداشته باشد .در این مدت کودک ممکن است هر چیزی از مادر را برای خودش بخواهد ولی بایستی به نرمی با او صحبت کرد و توضیح داد که باید به خواهر یا برادر یا کارهای خانه هم توجه کرد .کودک از ماندن در یک اتاق ثابت و بستر ،خسته شده است و بایستی با توصیه ی پزشک ،اجازه ی نشستن در حیاط ، بالکن و کنار مادر در آشپزخانه را به او داد. 

تشنج :

وضعیت های بسیاری می توانند موجب ایجاد تشنج ،مخصوصاً در اطفال کوچک تر گردند .شایع ترین عامل تشنج ،تب بالا می باشد .چشم های کودک ناگهان به طرف بالا منحرف ،دندان هایش به هم قفل ،بدنش منقبض و سفت می شود و سپس شروع به تکان خوردن و لرزیدن ،می نماید .او ممکن است در این حملات دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع گردد .حمله ی تشنج محتاج توجه فراوان می باشد ،اما نبایستی سعی بر باز کردن دهان طفل نمود و یا وسیله ای مثل قاشق و چیزهای دیگر را بین دندان های او قرار داد .فقط اطمینان حاصل کنید که به خودش صدمه نزند .سر او را به یک طرف بچرخانید که در صورت استفراغ ، مواد بالا آورده شده به درون ریه ها 
نروند .به جای این که سراسیمه به این طرف و آن طرف بدوید ،در هنگام حمله کنار او بمانید .دکمه ی لباس هایش را باز کرده و یا آن ها را در آورید تا بهتربتواند نفش بکشد .پاشیدن آب سرد به صورت کودک ، هیچ کمکی به وضع موجود نخواهد کرد .در هنگام حمله ،از دادن هرگونه مواد خوراکی به او خودداری کنید .تشنج معمولاً یک دقیقه یا کمی بیشتر طول می کشد ، اما در صورتی که مورد طولانی ترین به وجود بیاید ،بایستی سریعاً به پزشک مراجعه نمود .در هر مورد پس از ختم تشنج بایستی با پزشک مشورت نمود . 

کرتینیسم: 

این وضعیت به علت عدم وجود غده ی تیروئید و یا عدم کارکردن آن ها می باشد و تا یک ماهگی قابل تشخیص نمی باشد .در این بیماری ، کودک بی حال است .گریه ی زیادی نمی کند ،صدای خشنی دارد ، یبوست دارد و با اشتها شیر نمی مکد .پوست ممکن است خشک بوده و صورت پف آلود داشته 
باشند .اولین شک در مورد این بیماری هنگامی است که در چهار یا شش ماهگی لبخند نمی زند ، به مادرش نگاه نمی کند و صورت مات و خواب آلوده ای دارد .در صورت عدم درمان ، منجربه عقب افتادگی ذهنی ، صورت خشن زبان بزرگ و قد کوتاه می شود درمان سریع با هورمون های تیروییدی ، وضعیت کودک را بهبود می بخشد ولی بهبودی سریع کودک نبایستی موجب قطع داروهای او بشود .پس از درمان ، همه چیز به حالت طبیعی بر می گردند و کودک فعال و پر نشاط می شود .در برخی موارد ، باید تا آخر عمر دارو دریافت شود و والدین نبایستی از این موضوع ناراحت شوند خوشبختانه داروها به فراوانی و به صورت ارزان وجود دارند . 
کرتینیسم در مناطق با کمبود ید نظیر مناطق کوهستانی شایع بوده و در این مناطق بسیاری از مادران دچار بیماری گواتر و کمبود ید هستند . 
استفاده از نمک یددار روش بسیار مطمئن و ارزان جهت پیشگیری از این گونه بیماری های تیروییدی می باشد .عقب افتادگی های خفیف ذهنی به علت کمبود ید تقریباً در موارد زیادی وجود دارند . 

اختلال شنوایی :

اختلال شنوایی معمولاً در صورتی که کودک تا 1/5 یا 2 سالگی نتواند کلمات یک بخشی و ساده را ادا نماید ،مورد توجه واقع می شود . 
به عبارت دیگر ،در کودکی که می تواند بنشیند ،چهار دست و پا راه برود ، خودش غذا بخورد و با اسباب بازی هایش بازی کند ولی نتواند حرف بزند ، شک به این وضعیت به وجود می آید و شنوایی اش بایستی آزمایش شود . والدین با دقت ، این اختلال را می توانند خیلی سریع کشف کنند .آن ها درک می کنند که کودک به طرف صدای آشنا و یا صدای چیزهای دیگر مثل موسیقی ، ریختن آب و صدای اتومبیل ها واکنش نشان نمی دهد .هر زمان که چنین حدسی زده شد بایستی به پزشک مراجعه نمود . 
با پیشرفت درمان و استفاده از وسایل کمک شنوایی جدید و آموزش کودکان با کاهش شنوایی ،کمک زیادی برای ایجاد یک زندگی طبیعی می توان صورت 
داد .هرچه سریع تر این اختلال کشف و درمان شروع شود ، بهتر درمان خواهد شد .کودک ممکن است به طور مادرزادی دچار اختلال شنوایی باشد و یا در نتیجه برخی وضعیت های پس از تولد ،دچار این حالت شود . یکی از شایع ترین دلایل اختلال شنوایی ،ترشح مزمن از گوش است که نبایستی نسبت به آن غفلت ورزید .ناشنوایی ممکن است به صورت ارثی در خانواده 
باشد . 

آبریزش از دهان :

کودکان نمی دانند که بایستی آب دهان را قورت بدهند ،بنابراین از دهان بیرون می ریزند .این وضعیت هنگام دندان در آوردن یا در نتیجه ی زخم لثه ها یا زبان افزایش می یابد .پس از یک سالگی ، این وضعیت خاتمه می یابد . پوشاندن پیش بند به جلوگیری از خیس شدن لباس ها با آب دهان کمک می کند . 

صرع :

صرع یک نوع اختلال مغزی است که کودک دچار تشنج می شود .این وضعیت خودش یک بیماری نیست بلکه به علتهای مختلفی ایجاد می شود .اغلب کودکان با این وضعیت ، هوش طبیعی داشته و به طور طبیعی رشد می کنند .تنها درمان مورد نیاز ،داروهای ضد تشنج است .کودک را بایستی به یک زندگی طبیعی ، شرکت در فعالیت های مدرسه ای ، اردوها و ..تشویق نمود . بایستی معلم کودک را از این اختلال آگاه کرد .تنها محدودیت کودک این است که نبایستی بدون نظارت و تنهایی ، شنا کند .در این بیماری ، حمله های تشنج به علل مختلف به وجود آمده وپس از چند دقیقه رفع می شوند .بایستی مواظب آسیبهایی که به خودش وارد می کند و خفگی در آب توجه کرد . 

غش:

در این وضعیت ،کودک به طور ناگهانی احساس سرگیجه کرده و اطراف خود را تاریک و تار می بیند .این امر معمولاً به علت ترس ، درد ، خستگی یا گرسنگی است .گاهی ترس از تزریق آمپول باعث بروز این حالت می شود . نبایستی نگران شد ؛کودک را بخوابانید تا حالش خوب شود .نوشیدنی گرم به او بدهید . معمولاً کودک قبل از آماده شدن نوشیدنی 
گرم کاملاً خوب می شود .
در صورتی که این حملات به طور مکرر ایجاد شوند و یا دلیل خاصی نداشته باشند ، باید با پزشک مشورت کرد . 

کف پای صاف: 

در دو سال اول زندگی ،داشتن کف پای صاف کاملاً طبیعی می باشد ولی بعد از آن ، خیر .در این وضعیت ،تمام قسمت های کف پا به هنگام ایستاده ، در تماس با زمین قرار دارند ،در حالی که قسمت داخلی کف پا بایستی مختصری از سطح زمین فاصله داشته باشد . 
اگر این قوس کف پا پس از به راه افتادن کودک ، تکامل نیافت بایستی با پزشک مشورت نمود .کفش های خاص و نرمشهای خاصی ، می توانند به اصلاح این وضعیت ، کمک کنند . 

شکستگی :

شکستگی استخوان می توان ناشی از حوادث باشد .درد ، تورم و حساسیت نسبت به لمس وجود دارد و ممکن است تغییر شکل در محل ، به وجود آمده 
باشد.
در صورت شک به شکستگی ، محل را بایستی به وسیله ی آتل بندی ، بی حرکت نگه داشت و سریعاً کودک را به بیمارستان ، انتقال داد .در این وضعیت هیچ ماده خوراکی به او ندهید ،زیرا ممکن است به عمل جراحی و بیهوشی نیاز داشته باشد .معمولاً برای اثبات تشخیص ، از عکس رادیوگرافی استفاده می کنند . 
آتل را می توان از اشیاء سفت و بلند مثل خط کش ،تکه چوب ، مجله و ... ساخت . آتل نباید محکم بسته شود و بایستی به اندازه ی کافی بلند باشد تا از حرکات جلوگیری کند .قبل از به کارگیری آتل ،در زیر آن مقدار پنبه یا پارچه تمیز بگذارید . 

شکستگی مرکب :

در این حالت ،سر استخوان شکسته از پوست بیرون آمده است . این نوع شکستگی خطرناک تر است ، زیرا احتمال عفونت ، وجود دارد .یک باند استریل یا پارچه تمیز روی محل زخم گذاشته و با آتل بندی ، سریعاً به بیمارستان انتقال دهید .در صورت خونریزی شدید از محل زخم ، تا رسیدن به بیمارستان می توان با دست فشار ملایمی را روی آن وارد نمود . 

سردرد :

سردرد علامت بسیاری از بیماری ها است .این وضعیت ممکن است طی سرماخوردگی ، تب ، فشار بر چشم یا گرسنگی حاصل شود .همچنین می تواند همراه با مالاریا ، سرخک ، اوریون و عفونت های متعددی باشد .در صورتی که سردرد شدید پس از دادن یک قرص معمولی سردرد ،ادامه یافت و یا سردرد کودک به طور مکرر ایجاد شد بایستی با پزشک مشورت کرد .سردرد یکی از علایم بارز مننژیت است .سردرد مکرر و مقاوم ممکن است علامت فشار خون بالا (به علت بیماری های کلیوی )یا تومور مغزی باشد . 

ضربه به سر :

افتادن و ضربه خوردن به سر ،مورد شایعی در بین اطفال می باشد .اگر پس از ضربه ، کودک گریه اش را پس از 15 دقیقه قطع کرد ،هیچ نگرانی وجود ندارد ؛ ولی در صورتی که ضربه شدیدتر باشد ، سردرد ، استفراغ ، بی حالی و گریه زیاد وجود داشته باشد ،بایستی به پزشک یا بیمارستان ، مراجعه نمود . 

بیماری های قلبی :

اختلالات قلبی بر دو دسته تقسیم می شوند :مادرزادی و اکتسابی . اختلالات اکتسابی قلب ،معمولاً به علت تب روماتیسمی به وجود می آید . ضایعات ساختمانی قلب انواع مختلفی دارد مانند نقص دیواره ی بین بطنی ، نقص دیواره بین دهلیزی ،جا به جایی عروق بزرگ که علایم بستگی به نوع ضایعه ساختمانی دارند و می توان به موارد زیر اشاره کرد تنگی نفس ، اشکال در راه رفتن و دویدن ، ورم پاها ، ورم صورت ، کبودی اندام ها و صورت و ... بسیاری از این ضایعات ساختمانی را امروزه با جراحی درمان می کنند . 
اختلالات اکتسابی که عموماً ناشی از تب روماتیسمی می باشند ، معمولاً در کودکان بالای پنج سال رخ می دهند .برای اطلاع بیشتر به چند صفحه ی بعد ، قشمت تب روماتیسمی مراجعه کنید . 

گرمازدگی: 

طی ماه های گرم تابستان ،کودک ممکن است در صورتی که مدت زیادی در آفتاب بازی کند ،دچار گرمازدگی بشود .در این هوا ، به طور زیادی عروق می کند .که منجر به از دست دادن آب و نمک ، از بدنش می گردد .شکایات او شامل سردرد ، ضعف ، سرگیجه و حتی استفراغ ، باشد .پوست به علت عرق کردن ممکن است کمی خنک به نظر برسد که معیار خوبی برای اندازه گیری درجه حرارت نیست . 
در این وضعیت ،بایستی کودک را در محل خنکی خواباند و مقادیر زیاد مایعات را به او داد . 
دادن کمی نمک نیز ضروری است زیرا مقدار زیادی از نمک بدن را از دست داده اند .دادن شربت آبلیمو بسیار دلپذیر می باشد و بایستی چند بار این نوشیدنی را به او خوراند . 

هپاتیت :

هپاتیت به معنی التهاب بافت کبد می باشد و این عبارت را امروزه برای افرادی که دچار یرقان هستند ،زیاد می شنویم .این بیماری بوسیله ی ویروس هپاتیت منتقل می شود نوع بسیار شایع هپاتیت از نوه هپاتیت ـ آ می باشد .این ویروس از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن شده و از طریق مدفوع ، دفع می شود .تب ،کاهش اشتها ، استفراغ و درد قسمت فوقانی شکم وجود دارد . فقدان اشتها و بی حالی با میزان تب بیمار متناسب نمی باشند .پس از سه تا چهار روز ،ادرار پر رنگ و مدفوع کم رنگ ، مخاط چشم زرد رنگ می شود . پس از چند روز دیگر ،به تدریج این علایم از بین می روند . 
کودک باید طی بیماری ،در بستر مانده و مایعات زیادی بنوشد .در صورت برگشت اشتها ،غذای معمولی را بایستی به کودک داد ولی از دادن کره ، غذاهای چرب و سرخ کرده پرهیز کنید . 
به هر حال برای اطمینان بیشتر و رد سایر بیماری ها ،بایستی حتماً به پزشک مراجعه نمود .نوع دیگر هپاتیت که امروزه تأکید زیادی جهت پیشگیری از آن ، بوسیله ی واکسن می گردد و بیماری بسیار خطرناکی می باشد ، هپاتیت ـ ب نام دارد .ویروس این نوع بیماری ،بوسیله ی تزریق های آلوده ، مقاربت جنسی ، مادر به جنین و تماس زخم با ترشحات فرد آلوده منتقل می شود . 
این بیماری عوارض بسیار شومی دارد که گاهی منجر به مرگ می گردد . درمان ندارد و بهترین کار ، پیشگیری بوسیله ی واکسیناسیون به موقع 
می باشد . 

فتق :

هنگامی که کودک گریه می کند و یا به خودش فشار می آورد ممکن است یک برآمدگی را روی قسمت بالای ران ،کیسه ی بیضه ، محل ناف ، یا دیواره شکم مشاهده و لمس نمایید . 
این وضعیت به علت عدم تکامل کافی دیواره های عضلانی شکم می باشد و در برخی موارد خطرناک است .در صورت مشاهده چنین موردی بایستی به پزشک جراح مراجعه و با تشخیص او ، زمان عمل را تعیین کرد . بعضی فتق ها را بایستی سریعاً جراحی کرد و بعضی دیگر مثل فتق نافی را مدتی صبر می کنند و پس دو سالگی در صورت عدم بهبود آن را جراحی می کنند . 

سکسکه: 

سکسکه در نزد اطفال بسیار شایع است .سکسکه معمولاً به علت خوردن سریع غذا و یا تحریک دستگاه گوارش می باشد .این وضعیت معمولاً خود بخود رفع می شود ، ولی گاهی نوشیدن یک لیوان آب و پرت کردن حواس کودک ، کمک کننده خواهد بود .گاهی آروغ زدن موجب بهبودی خواهد شد . 
در صورت ادامه ی سکسکه و عدم بهبود آن ، بایستی با پزشک مشورت نمود . 

خشونت صدا :

خشونت صدا به علت عفونت حلق و نای می باشد .همچنین ممکن است به علت گریه و فریاد زدن زیاد باشد .نوشیدن مایعات گرم یا غرغره کردن آب گرم ،کمک کننده خواهد بود .استنشاق بخار آب نیز مفید است .در هر صورت پایه درمان خشونت صدا بر اساس گرم و مرطوب نگه داشتن راه های هوایی است . 

هیدروسل :

هیدروسل به صورت تجمع مایعات در کیسه بیضه و بزرگ شدن آن به این علت می باشد .این وضعیت ممکن است روزها ایجاد شده و شب ها از بین برود . در صورت وجود چنین حالتی بایستی با پزشک مشورت نمود تا درصورت عدم بهبود ،عمل جراحی انجام گردد . 

آنفلوآنزا: 

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی مربوط به دستگاه تنفسی است .این بیماری با ارز زیاد تب و سرفه همراه می باشد .سردرد و درد عضلات و استخوان ها وجود دارد و حالت خستگی و ضعف و کوفتگی عضلات شکایت های شایع 
می باشند .این بیماری به سرعت از فردی به فرد دیگر از طریق سرفه و عطسه منتقل می شود .دوره ی کمون بیماری یک تا دو روز می باشد . درمان شامل استراحت در بستر و کنترل تب با داروهای تب بر و درمان سرفه با استنشاق بخار گرم یا شربت ضد سرفه می باشد .این بیماری درمان خاصی را برای ویروس لازم ندارد . 

بهره هوشی: 

امتحان های مختلفی جهت آزمایش بهره هوشی کودک وجود دارد .برای هر گروه سنی ،امتحان های خاصی وجود دارند ولی این امتحانات به طور صد در صد قابل اطمینان نبوده ،کودک ممکن است همکاری نکند و یا با موارد امتحان ، مثل مکعب ها ،رنگ ها ، شکل ها و ... آشنایی نداشته باشد .به طور معمول چنین امتحان هایی برای کودک ضرورت نداشته و برای کودکانی که ضعف، درسی دارند پیشنهاد می شود . 

یرقان :

یرقان یا زردی اغلب در نوزادان بین روز دوم تا پنجم زندگی ، به وجود می آید که طی این مدت ، طبیعی محسوب می شود و حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد .یرقان ممکن است به علت عدم تناسب گروه خونی مادر و کودک باشد . در صورت ایجاد یرقان مخصوصاً در روز اول تولد و یاپس از هفته اول که غیر طبیعی است ، بایستی حتماً به پزشک مراجعه نمود .یرقان شدید ممکن است خطرناک بوده و منجر به اختلالات مغزی شود . 

کجی زانو (پا پرانتزی ) :

این وضعیت که زانوها به طرف داخل و یا خارج انحراف دارند وپاها مثل پرانتز یا کمان به نظر می رسند ممکن است ناشی از راشیتیسم و یا اختلال مادرزادی بوده و گاهی همراه با کف پای صاف باشد .شکل های خفیف تر آن با رشد کودک و قوی تر شدن عضلات پا ،محو می شوند .بنابراین بایستی صبر کرد و نتیجه را مشاهده کرد .در موارد شدید جراحی استخوان ضروری می باشد . 

انسداد مجرای اشکی :

یک مجرای کوچک اشکی بین گوشه داخلی چشم و بینی وجود دارد که ترشحات و اشک چشم را به داخل بینی منتقل می کند .گاهی این مجرا در یک یا دو طرف مسدود بوده و موجب اشک ریزش مداوم از چشم می گردد .معمولاً این وضعیت با ماساژ دادن مجرا و یا به طور خود به خود پس از چند هفته رفع می شود .اما در صورتی که پس از سه تا چهار ماه ،مشکل رفع نشد ، بایستی تحت درمان یک چشم پزشک قرار گیرد که با وسایل مخصوص ،این انسداد را رفع می کند . 

مسهل :

مواد و داروهای مسهل را بایستی فقط در موارد نادر و با توصیه پزشک مصرف کرد برای درمان یبوست ،بهتراست که رژیم غذایی تصحیح شود و مایعات بیشتری مصرف گردد . 

لوسمی :

لوسمی یا لوکمی سرطان خون را می گویند و در هر سنی می تواند ایجادشود. علایم آن عبارتند از تب بدون دلیل ،رنگ پریدگی و ممکن است بزرگ شدن غدد لنفاوی در کشاله ران و زیر بغل و گردن وجود داشته باشد و همچنین کبد و طحال اندازه شان بزرگ 
شود .کشف داروهای جدید تا حدی امیدوار کننده هستند ولی عوارض و مرگ و میر به نوع لوسمی و شدت آن بستگی دارد . 

لنگیدن :

لنگیدن ممکن است به علت درد در هر نقطه از پا ،ران یا لگن ، به علت ضربه یا عفونت باشد .گاهی پوشیدن کفش های نامناسب موجب لنگیدن می شوند . این وضعیت همچنین ممکن است ناشی از فلج اطفال یا عفونت سل در مفصل ران باشد .بایستی در صورت لنگیدن ، به پزشک مراجعه نمود . 

مننژیت :

مننژیت به التهاب پرده های اطراف مغز و نخاع می گویند .عفونت ممکن است به وسیله ی ویروس و یا باکتری ایجاد شده باشد .این بیماری ممکن است به صورت همه گیری بروز نماید .در این بیماری ، کودک دچار سردرد ، تب ، استفراغ و سفتی گردن و پشت می شود سپس ممکن است تشنج و عدم هوشیاری به وجود آید .این بیماری یک وضعیت خطرناک بوده و بایستی به طور صحیح و کامل درمان و ترجیحاً در بیمارستان بستری شود تا اقدامات خاص درمانی بر روی بیمارصورت گیرد .یکی از اقدامات مهم ، آزمایش مایع مغزی نخاعی می باشد که از ناحیه ی کمر و با زدن سوزن در بین مهره ها ، مقداری از این مایع ، گرفته می شود .عوارض مننژیت وابسته به عامل آن می باشد ولی کری ، کوری ، تشنج ، عقب ماندگی ذهنی و سایر عوارض عصبی ، در صورت عدم درمان یا تأخیر درمان ، به وجود می آیند .مننژیت بوسیله ی میکروب سل نیز می تواند ایجاد شود . 

مونگولی :

مونگولی نوعی عقب افتادگی ذهنی می باشد .صورت کودک حتی هنگام تولد ، به صورت عقب افتاده به نظر رسیده و والدین اظهار می کنند که صورت کودک ، از بقیه ی کودکان 
متفاوت است .مونگولی ،به علت اختلال در ساختار ژنی یا کروموزومی به وجود می آید و در فرزندان مادران مسن ،شایع تر است .درجه ی عقب افتادگی ذهنی متفاوت بوده ولی همیشه وجود و احتیاج به آموزش خاصی 
دارد .احتمال اینکه فرزندان بعدی هم مونگولی داشته باشند وجود دارد و در صورت به دنیا آوردن اولین کودک با مونگولی ،بایستی زن و شوهر تحت آزمایشاتی قرار گیرند . 

بیماری حرکت :

این وضعیت به علت حرکات نامنظم یا غیر طبیعی که موجب اختلال دستگاه تعادلی در گوش داخلی می شود ،پدید می آید .این حالت معمولاً به هنگام مسافرت با ماشین و مخصوصاً در صورتی که پیچهای جاده سریع طی شوند ، ایجاد می گردد .این وضعیت در کودکانی که دچار اختلالات روانی هستند ، شایع تر می باشد .تهویه ی نامناسب و گرسنگی آن را تشدید می نمایند . توقف ماشین و مدتی راه رفتن و تنفس هوای پاکیزه ،برای رفع این حالت کمک کننده است .دراز کشیدن نیز به کاهش علایم کمک می کند .این بیماری به هنگام مسافرت هوایی یا دریایی نیز بروز کرده و حتی ممکن است در بازی الاکلنگ و تاب بازی نیز مشاهده شود .داروهای مختلفی جهت پیشگیری از این وضعیت که قبل از حرکت استفاده می شود ،وجود دارد .برای دادن این داروها بایستی با پزشک مشورت نمود . 

خونریزی از بینی :

خونریزی از بینی در بین کودکان کاملاً شایع می باشد و معمولاً خطرناک 
نیست .خونریزی از بینی ممکن است به علت ضربه ،فشار دادن بینی و بدون هیچ دلیل خاصی ایجاد شود . 
کودک بایستی در صورت بروز این حالت نشسته و سرش را به عقب خم نماید و چند دقیقه روی بینی اش فشار وارد نماید .به آرامی فشار انگشت روی بینی را کاهش داده تا 
لخته ی خون تشکیل شده ، کنده نشود .گذاشتن کیسه ی یخ روی بینی به بند آوردن خون کمک می کند .در صورتی که کودک ، اختلال خونی نظیر هموفیلی داشته باشد ،ممکن است خونریزی از بینی به زودی قطع نشده و احتیاج به مراجعه به بیمارستان وجود دارد در صورتی که خونریزی از بینی به آسانی قطع نشده و یا به طور اتفاق افتد ،بایستی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمود . 

چاقی :

مادران بسیار علاقمند هستند تا کودکان تپل و چاق داشته باشند و بیش از حد به تغذیه ی کودکان ،رسیدگی می نمایند .اخیراً کشف شده که کودکان چاق در آینده تبدیل به بالغین چاق خواهند شد . در صورت بیش از حد ، سلول های چربی بدن افزایش پیدا می کنند و هرچه تعداد این سلول ها بیشتر باشد ، ظرفیت ذخیره ی چربی بیشتر بوده و چاقی به وجود می آید . 
کودکان چاق استعداد بیشتری برای عفونت ها نظیر برونشیت دارند و بالغین چاق ،استعداد بیشتری برای بیماری های قلبی و فشار خون دارند . بنابراین ، جلوگیری از این وضعیت بایستی از زمان کودکی آغاز شود . کودک ممکن است به خاطر فشار مادر و یا ناراحتی از موضوعات مختلف ، غذای بیشتری بخورد ولی این موارد منجر به ناراحتی های بیشتری در آینده خواهند شد زیرا با خوردن زیاد ، چاقی عارض شده و بقیه او را مسخره می کنند .چاقی معمولاً تا حدی ارثی بوده و در چنین خانواده هایی ، والدین بایستی به دقت مراقب پرخوری کودک باشند .برخی کودکان فقط دوست دارند که غذا بخورند ولی هیچگونه فعالیت و یا بازی را انجام ندهند . به ندرت چاقی ممکن است به علت اختلالات غددی باشد . 
رژیم غذایی را می توان به وسیله ی توقف غذاهایی مانند نان ، بیسکویت ، کیک ، قند ، 
سیب زمینی ، چیپس ، برنج و غذاهای سرخ کرده ، تصحیح و تعدیل نمود . به کودک نبایستی اجازه ی خوردن شیرینی و شکلات و تنقلات پر انرژی را بجز در موارد خاص بدهید .کودک را باید به خوردن میوه جات ،سبزیجات ، سالاد و گوشت سفید تشویق بنمایید . 

سینه کبوتری :

این وضعیت به علت یک اشکال در تشکیل قفسه ی سینه بوده که در آن ، جناق یا استخوان های قفسه ی سینه مختصری جلوتر از حد معمول قرار دارند و به عبارت دیگر قفسه ی سینه ی کودک مثل سینه ی کبوتر می باشد .درصورتی که کودک لاغر باشد ، این مسئله واضح تر به نظر رسیده و در صورت چاق بودن ، کمتر قابل توجه است .این مسئله ، مشکلی را ایجاد نکرده و نگران آن نباید بود .گاهی ، قفسه ی سینه ی کبوتری به علت راشیتیسم است ولی علایم دیگر این بیماری نیز بایستی موجود باشند .دوباره بایستی خاطر نشان کنیم که بیشتر موارد این وضعیت به علت راشیتیسم نبوده و نیازی به مواد غذایی مقوی و ویتامین اضافی نمی باشد . 

انگشت کبوتری :

این وضعیت در کودکان کوچک به وجود می آید .آن ها هنگام راه رفتن ،انگشتان پا را به طرف پایین و جمع شده قرار می دهند .تغییر شکل های خفیف ، مسئله ای را ایجاد نمی کنند ولی وقتی این وضعیت شدید باشد ، ممکن است موجب اختلال راه رفتن گشته و با پزشک بایستی مشورت نمود . 

شکم برجسته :

همه ی کودکان در 4 یا 5 سال اول زندگی ،شکم برجسته ای دارند ،زیرا عضلات شکمی ایشان به طور کامل رشد نکرده و نمی توانند روده ها را نگه دارند .وضعیت ایستادن کودک 
نیز در این زمان به خوبی متکامل نشده و شکم بر آمده ای که بر وضعیت ستون مهره ها نیز اثر می گذارد ، نیز وجود دارد .این وضعیت به تدریج با رشد کودک و قوی تر شدن عضلات شکمی ،از بین خواهد رفت .در صورتی که شکم ، بیش از حد برجسته باشد ،بایستی با پزشک مشورت نمود . شکم برجسته ممکن است ناشی از نفخ ، سوء تغذیه ، بزرگی کبد یا ضعف عضلات شکمی یا کمری باشد . 

هاری :

هاری به وسیله ی یک ویروس که در بزاق حیوانات آلوده ،مخصوصاً سگ وجود دارد ایجاد می شود .میمون ، خفاش، شغال ، گربه های ولگرد و سایر حیوانات وحشی می توانند موجب ایجاد هاری بشوند ،اما خوشبختانه این حیوانات در نزدیکی انسان ها زندگی نمی کنند .هاری از طریق گاز گرفتن و یا لیس زدن انسان مبتلا ،در صورتی که پوست به علت زخم ، خراش و یا جراحت بی دفاع باشد ،ایجاد می گردد .ویروس به طرف مغز مهاجرت کرده و علایم بیماری ، 4 تا 6 هفته بعد بروز می کنند ، گاهی ممکن است 2 سال تا بروز علایم ،طول بکشد .این بیماری همیشه کشنده است ، بنابراین بایستی هر گونه تلاش برای جلوگیری از آن صورت نگیرد .سگ های اهلی باید از طریق واکسیناسیون ،از این بیماری حفاظت شوند .در صورت گاز گرفتن سگ مشکوک ،بایستی محل زخم را با آب و صابون شست و سگ را تحت نظر گرفت .در صورتی که سگ ولگرد باشد و دسترسی به آن ممکن نباشد بایستی درمان را شروع نکرد .در صورتی که سگ تحت نظر بوده و تظاهر شدید بیماری را پس از چهار تا روز نشان ندهد ، می توان درمان را متوقف کرد پس از گاز گرفتن سگ ،بایستی سریعاً با پزشک یا مرکز درمانی مشورت کرد .واکسن های جدید در برخی مراکز در دسترس بوده و صد در صد ایمنی می دهند .اقدامات پزشکی و درمانی را مراکز بیمارستانی و بهداشتی به خوبی اجرا می کنند . 

آسیب های ناشی از اشعه :

در حالی که رادیوگرافی برای تشخیص بسیاری از ضایعات بدن بسیار کارآمد می باشد ولی استفاده بیش از حد ،خطراتی را در بر خواهد داشت .این صدمات بیشترین اثر خود را بر روی بافت های در حال رشد ، اعمال می کنند ، مثلاً ممکن است باعث اختلال در خونسازی و سیستم تناسلی (بیضه و تخمدان )بشوند .توصیه می شود که قسمت های پایین شکم و دستگاه تناسلی را با ورقه های سرب ،هنگام رادیوگرافی قسمت های دیگر بدن بپوشانند .در هنگام حاملگی ، بایستی تا حد امکان از رادیوگرافی پرهیز کرد ، و گرنه ایجاد ناهنجاری های مادرزادی می گردد . 

تب روماتیسمی :

تب روماتیسمی یک بیماری بسیار متغیر بوده و بر مفاصل ، قلب و سایر قسمت های بدن اثر می گذارد .سن معمول شیوع این بیماری بین 5 تا 14 سالگی است . تصور می شود که این بیماری یک واکنش بدن بر علیه عفونت حلقی است که به طور کافی درمان نشده و یا اصلاً درمان نشده است . 
در این بیماری ، تب ، درد یا تورم مفاصل که خفیف یا شدید است ،وجود دارد . درد و تورم از مفصل به مفصل دیگر مهاجرت کرده و دو تا سه روز طول می کشد .شایع ترین مفاصل درگیر شامل مچ دست ،آرنج ، زانو و مچ پا می باشند .خطر بیماری در حقیقت به علت درگیری قلب می باشد که در این صورت ، کودک بسیار بی حال و رنگ پریده به نظر می رسد و نبض و تنفس سریعی دارد .او ممکن است ورم صورت یا کل بدن را داشته باشد .به عبارت دیگر ،این بیماری می تواند خفیف و فقط به صورت دردگذرا نباشد ، ولی همین بیماری خفیف ممکن است قلب را متأثر سازد که بعداً با معاینه قلبی می توان عوارض آن را دریافت .هر کودک با درد مفاصل ،تب مختصر و خستگی ، بایستی از نظر تب 
روماتیسمی بررسی شود .بهنگام درگیری قلب ،خطر ایجاد عوارض قلبی برای همیشه وجود دارد .هنگامی که قلب درگیر می شود ، درمان بایستی به صورت طولانی بوده و تحت بررسی دقیق متخصص قلب یا اطفال باشد . حملات بیماری به طور مکرر ممکن است قلب را بیشتر در معرض اختلال قرار دهند ،حتی اگر قبلاً درگیری قلبی وجود نداشته باشد .عود تب روماتیسمی را می توان بوسیله ی دادن پنی سیلین تزریقی هر ماه یکی برای چند سال ،جلوگیری کرد و این درمان و پیشگیری را بایستی زیر نظر پزشک صورت داد . 
درمان کافی و مناسب گلو درد از تب روماتیسمی جلوگیری خواهد کرد و بنابراین می توان گفت که یک بیماری قابل پیشگیری می باشد .کودک با تب روماتیسمی ، نیاز به استراحت طولانی مدت دارد .هرگونه تلاش جهت آرامش و مشغول کردن او با اسباب بازی و کتابهای عکس دار ، باید صورت گیرد .از آنجایی که بایستی چندین هفته از مدرسه رفتن او جلوگیری شود، توجهات خاصی را برای تدریس دروس او طی دوران نقاهت بیماری در خانه ، اعمال نمود و بنابراین پس از برگشتن به مدرسه ،مشکلی نخواهد داشت . 

راشیتیسم: 

راشیتیسم یک بیماری استخوان ها است و به علت کمبود ویتامین د می باشد . اغلب غذاهای شامل شیر حیوانات ویتامین د کمی دارند ،اما اگر کودک به خوبی تغذیه شده و سالم باشد ،بدن او می تواند ویتامین د را از نور آفتاب بسازد . بنابراین ،اهمیت دارد که کودک را مدتی در روز در برابر نور آفتاب ، قرار دهیم .هنگامی که نوزاد در برابر آفتاب قرار داده می شود ، بدن او بایستی لخت باشد .شیر مادر حاوی مقدار کافی از این ویتامین می باشد .راشیتیسم منجر به تأخیر در نشستن ، چهار دست و پا رفتن ، راه رفتن و ... 
می گردد پاها ،کمانی شده و انتهای استخوان های ساعد ، پهن می گردند . در دو طرف جناغ برآمدگی لمس خواهد شد که به آن تسبیح راشیتیسم
می گویند. 
اغلب شیرخشک ها حاوی ویتامین د هستند .قطره های مولتی ویتامین همچنین حاوی این ماده هستند .از تجویز بیش از حد ویتامین د برای کودک بایستی پرهیز نمود و قطره مولتی ویتامین و سایر داروهای حاوی این ماده بایستی طبق پزشک داده شود . 

سینوزیت :

التهاب حفره های استخوان های صورت (سینوس )را سینوزیت گویند. این بیماری به علت عفونت پس از سرماخوردگی حاصل می شود .کودکان با حساسیت ،بیشتر از بقیه دچار سینوزیت می شوند .در این وضعیت ، سردرد ، تب و احساس خستگی عمومی وجود دارد .ترشح غلیظ معمولاً از بینی وجود داشته و درد با فشار روی سینوس ها وجود دارد استنشاق بخار گرم ، تمیز کردن بینی با قطره های بینی و مصرف برخی داروهای ضد احتقان بینی زیر نظر پزشک ،کمک کننده خواهد بود .در این بیماری سر درد با تغییر وضعیت سر ، دارای تغییراتی خواهد بود . 

راه رفتن در خواب :

این وضعیت در سن پایین تر از 5 یا 6 سال شایع نمی باشد .کودک با چشم های باز در اطراف خانه چرخیده و از آنچه که انجام می دهد ،آگاه
نیست.اغلب موارد ،بدون هیچ مسئله ای به رختخواب باز می گردد .گاهی ضرورت دارد تا او را به رختخواب هدایت کنیم کودک هیچ خاطره ای را از این مورد در صبح روز بعد ،نخواهد داشت .گاهی ممکن است به علت زمین خوردن ،حادثه ای برای کودک به وجود بیاید .کودکی که در خواب راه می رود نبایستی در بالکن یا نزدیک پنجره خوابانده شود . 

دررفتگی مفاصل :

در رفتگی مفاصل در نتیجه پیچش مفاصل به وجود می آید .رباط ها فشرده یا کشیده شده و عضلات مجاور و عروق خونی دچار آسیب می شوند .محل های شایع در رفتگی عبارتند از :مچ پا ، مچ دست و زانو .قسمت مبتلا دچار تورم و درد می باشد .سرد نگه داشتن محل بایستی به سرعت انجام گردد .اگر تورم یا درد ،شدید باشد باید سریعاً با پزشک مشورت نمود تا احتمال شکستگی رد شود .درمان شامل استراحت منطقه مبتلا و بستن محکم محل می باشد .برخی از ضد دردها را می توان برای تخفیف درد استفاده نمود . 
به هرحال بایستی خانواده ها توجه داشته باشند که حتی برای ضرب دیدگی و در رفتگی مفاصل بایستی حتماً به پزشک مراجعه نمود و از رفتن نزد شکسته بندهای محلی به شدت پرهیز کرد . 

اجسام بلع شده :

کودکان کوچک اشیاء ریز مثل سکه ،مهره یا دانه میوه ها ،دکمه یا هر چیزی که روی زمین و در دسترس ببینند ،در دهان می گذارند .این اشیاء از معده و روده گذشته و پس از یک یا دو روز از مدفوع دفع می شوند .اما اگر اجسام نوک تیز مثل سوزن یا شیشه خورده شود ،ممکن است خطرناک بوده و بایستی سریعاً به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمود معمولاً تحت هیچ شرایطی به کودک ،مسهل نمی دهند . 

عرق کردن :

عرق کردن به علت وجود غدد عرق در پوست می باشد و راه خوبی برای دفع حرارت بدن می باشد .این امر، علت تعریق در تابستان می باشد .تعریق می تواند به علت فعالیت ،ترس و اضطراب حاصل شود . 
سربرخی کودکان مقدار زیادی عرق کرده و مادران را دلواپس می کند ولی مورد نگرانی وجود ندارد . 
به ندرت ،تعریق در سر ممکن است به علت راشیتیسم باشد ولی در این صورت علایم دیگر آن بایستی به وجود داشته باشند .در صورت تعریق زیاد ، کودک بایستی به طور مکرر حمام شود ،و گرنه باقی مانده های عرق موجب ایجاد بوی بد خواهد شد . 

تورم غدد لنفاوی :

تعداد بی شماری غدد لنفاوی در سراسر بدن انسان انتشار یافته است که اکثراً در زیر پوست واقع شده اند و در چند محل ،تراکم بیشتری دارند مثل گردن ، زیر بغل و کشاله ران که به سادگی قابل لمس هستند .غدد به اندازه ی نخود که در لمس ، دردناک و ملتهب نیستند ، هیچ توجهی را بر نمی انگیزند . آن ها معمولاً ناشی از عفونت های خفیف موضعی می باشند .حتی شپش سر و یا شوره ی سر می توانند موجب بزرگی غدد لنفاوی ناحیه ای گردند .هرگونه عفونت گوش یا گلو یا زخم و دمل بر روی سر می تواند منجر به بزرگ شدن غدد لنفاوی گردنی یا پشت گوشی شده که دردناک نیز می باشند .هرگونه زخم یا دمل پا یا ران ممکن است منجر به بزرگی دردناک غدد همان منطقه و همچنین کشاله ی ران شود در چنین مواردی ،بایستی به پزشک مراجعه نمود . 
گاهی ، بزرگی غدد لنفاوی ممکن است به علت بیماری های خطرناک تر مثل سل یا سرطان های مختلف باشد . 

کمبود کلسیم :

کمبود کلسیم ،با تحریک پذیری سیستم اعصاب ،انقباضات عضلانی ، یا حتی تشنج در نوزادان مشخص می شود .این کمبود ممکن است به علت سوء تغذیه یا اسهال مزمن 
یا مکرر باشد .زنان حامله ممکن است به علت نیاز بیش از حد جنین در حال رشد دچار این وضعیت می تواند بشوند .در نوزادان به علت اختلال عملکرد غددی ،این وضعیت به وجود آید . کودکانی که با بطری تغذیه می شوند ، ممکن است در چهارمین یا پنجمین روز زندگی دچار کمبود کلسیم بشوند ،زیرا در شیر گاو فسفات زیادی وجود دارد و افزایش فسفات در غذا موجب کاهش جذب کلسیم می شود .این وضعیت در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ،ایجاد نمی شود ،زیرا تعادل مناسبی بین کلسیم و فسفات ، در شیر مادر وجود دارد . 

برفک دهان :

برفک دهان یک عفونت موجود در دهان است که بوسیله ی یک نوع قارچ ایجاد می شود .ضایعات سفید رنگ نقطه نقطه روی زبان ،سطح داخلی لب و گونه ها دیده می شود .این ضایعات ،دردناک بوده و موجب اختلال در مکیدن شیر می شود .در نتیجه منجر به تحریک پذیری و بی قراری کودک می گردد .برفک دهان به علت وضعیت نامناسب بهداشتی دهان و تغذیه بوده و مشکل شیرخواران تغذیه شونده با بطری می باشد .این امر ممکن است همچنین به علت مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها باشد .در صورت ایجاد چنین وضعیتی ،بایستی استریل کردن بطری و ضمایم آن با دقت بیشتری صورت بگیرد .گاهی استفاده از داروی ضد قارچ ضرورت پیدا می کند که باید با تجویز پزشک مصرف شود .برفک دهان معمولاً در شیرخواران تغذیه شونده از مادر ،نادر می باشد . 

سوراخ ادراری کوچک :

تقریباً همه ی نوزادان پسر ،در ابتدا سوراخ ادراری ریزی دارند و ممکن است باعث نگرانی شود که چگونه از این سوراخ ریز ،کودک ادرار می نماید . والدین ممکن است حتی 
متوجه ناراحتی و گریه ی او به هنگام ادرار کردن بشوند .اقدام خاصی ضرورت ندارد تا بدون اطلاع پزشک خودتان دست به اقدام کاری بزنید ،زیرا دستکاری های بیجا موجب عفونت و التهاب شده و وضعیت را بدتر می کنند . سوراخ نوک آلت به تدریج تا 6 ماهگی بزرگ تر و این وضعیت رفع می شود . 

عدم هوشیاری :

عدم هوشیاری کودک ،ممکن است به علت ضربه ، بیماری ، شوک ، یا به دنبال تشنج باشد .سموم مختلف ، بیماری های کلیوی ،عفونت های ویروسی مغز (انسفالیت )، مننژیت یا گرمازدگی همچنین ممکن است باعث عدم هوشیاری بشوند .در صورت عدم هوشیاری نبایستی سریعاً به بیمارستان و یا پزشک مراجعه نمود .هیچ ماده خوراکی را نبایستی به کودک داد زیرا ممکن است باعث عوارض ریوی گردد .در صورتی که نفس قطع شده باشد ، تا رسیدن به مراکز درمانی و بیمارستان ،بایستی تنفس مصنوعی به کودک داد . 

بیضه های نزول کرده (نهان خایگی ) :

بیضه ها ،درون شکم تکامل پیدا می کنند و به تدریج به طرف کیسه بیضه مهاجرت می کنند و در زمان تولد ، این مهاجرت ، کامل شده است .گاهی این مهاجرت با تأخیر همراه است و به جای قرار داشتن در کیسه ی بیضه ، در مسیر بین شکم و کیسه ی بیضه ، قرار دارند .در بعضی اطفال ممکن است بیضه ها به علت سرما ، ترسیدن یا گریه کردن به طرف بالا رفته و در کیسه ی بیضه لمس نشود .تنها اگر تا سه سالگی ، مهاجرت بیضه ها ، کامل نگردید ، بایستی عمل جراحی صورت بگیرد .بهتر است که مثل همیشه با پزشک مشورت نمایید و صحبت های آشنایان و همسایگان را نشنیده بگیرد . همچنین برای کودک ، شرم آور خواهد بود که جلو او چند نفر در مورد بیضه هایش صحبت کرده و یا مرتباً او 
را معاینه نمایند . 

ترشح از واژن :

ترشح از واژن شکایت کاملاً شایعی می باشد ،اما به طور کلی در مدت درمان کوتاهی ،رفع می شود .ترشح ممکن است به علت عدم رعایت بهداشت و یا دستکاری و وارد کردن اشیاء به واژن توسط کودک که موجب التهاب و عفونت می گردد ،باشد .این رفتار بسیار شایع می باشد . نبایستی با کودک ،بشدت رفتار کرد و باید با آرامش و مهربانی از او درخواست کرد که این کار را دیگر انجام ندهد چون موجب بیماری های مختلفی خواهد شد . 
عفونت با کرم های نخی شکل ممکن است همچنین باعث التهاب و ترشح از واژن گردد .کاحساس سوزش فرج و واژن را می توان با نشاندن کودک برای مدتی در وان یا تشت آب گرم ، همراه با مواد ضد عفونی کننده ، تسکین داد . لباس های زیر کودک بایستی مرتب تعویض شده و به خوبی شسته شوند .حمام گرفتن کودک به طور مکرر توصیه می شود . در صورت ادامه ترشح و التهاب ، بایستی به پزشک ، مراجعه نمود . 

دارو دادن :

دارو دادن به کودک می تواند یک کار مشکل و در حقیقت بایستی بدون هیچ دعوا و سر و صدا باشد .در صورتی که رفتارهای نامناسب برای دادن دارو اتخاذ شود ،کودک از خوردن دارو تنفر پیدا کرده و این رفتار در آینده نیز ادامه خواهد داشت . 
اگر به دهان کودک ،قاشقی را نزدیک کنید ،آن ها خود بخود دهانشان را باز می کنند و در این حال ،سریعاً بایستی دارو را به ایشان داد . 
شربت ها ،داروهای قابل اطمینانی بوده و فقط بایستی مواظب باشید تا اندازه ی قاشق را درست انتخاب کرده باشید . 
بلعیدن قرص برای کودک کوچک تر از 4 تا 5 سال غیر ممکن است و در صورتی که قرص در آب حل نمی شود آن را لای موادی نظیر موز ، کیک و ...گذاشته و با مایع و آب میوه به کودک بخورانید . 

پانسمان نمودن زخم :

شما بایستی وسایل پانسمان زخم مثل باند ،گاز استریل ، پنبه و مواد ضد عفونی کننده را در منزل داشته باشید .همه زخمها و جراحت ها بایستی با آب تمیز و محلول های ضد عفونی کننده ،تمیز شوند .در صورتی که زخم عمیق تر بوده یا خونریزی وجود داشته باشد بایستی محل را با یک لایه گاز استریل و مقداری پنبه پوشاند . 
در صورتی که خونریزی شدید وجود داشت و یا زخم آلوده و وسیع بود ، بایستی به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمود . 

جعبه های کمک های اولیه :

وسایل و داروهای خاصی را بایستی در خانه به عنوان ابزارهای کمک های اولیه ، درون محفظه یا جعبه مخصوص ،نگهداری کرد تا در موقع لزوم به دنبال آن ها ،به این طرف و آن طرف ندوید .این جعبه ها می توانند در مسافرت هم استفاده شوند . 

لیست وسایل مفید :

پنبه ـ گاز استریل ـ باند به اندازه های مختلف ـ محلول های ضد عفونی کننده ـ شربت تب بر ـ قطره های دل درد ـ محلول کالامین ـ قطره های ضد احتقان بینی ـ یک جفت تیغ و قیچی کودک برای بریدن باند یا گاز مفید می باشد .مواظب باشید که این جعبه را در محلی دور از دسترس کودک ولی در دسترس خودتان قرار دهید .موارد دیگر را می توان با توجه به شرایط محیط و خانواده و با توجه به توصیه های پزشک ،مخصوصاً هنگام مسافرت ، به این جعبه کمک های اولیه ، اضافه نمایید 

آدرس کلینیک:

مشهد، احمد آباد، اول بلوار ملاصدرا، ساختمان صدرا، طبقه اول، واحد 102

تلفن کلینیک:

38455011

همراه:

راستی  09157117109    غلامی - 09153113370

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی